|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Remote Control: | Without Remote Control |
| Power Source: | Electric |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Item | Industrial Stand Fan |
| Model Number | FS45/50/55 |
| Logo & Design | OEM / ODM |
| Motor | Aluminum or Copper Motor |
| Power | 90-150 W |
| Voltage | 110~120V 60Hz / 220V~240V 50Hz |
| Type | Pedestal type |
| Material | PP plastic+Metal blade |
| Certification | CE-EMC, CE-LVD, CB, ROHS, GS |
| Wind Speed | 3 Variable speed settings: Low, Medium, High |
| Number of Blades | 3 Plastic / Metal blades Black/Silver/Original Color Optional |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Mechanical |
| Base | 3-4 Kg Round/Cross Base |
| Adjustable Height | YES |
| Remote control | NO |
| Timer | NO |
| Grill | 1.5mm line grill |
| Speed | 1300-1400Rpm |
| Plug Type | AU, UK, EU, US or OTHER |
| Application | Commercial, Household, Outdoor,Hotel,Garage , etc. |

