20 Inch Good Quality High Velocity Industrial Electric Metal Base Standing Ground Floor Fan
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Remote Control: | Without Remote Control |
| Power Source: | Electric |
Gold Member Since 2023
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Sign In to see all verified strength labels (21)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- FE50-01
- Material
- Metal
- Installation
- Floor
- Certification
- ROHS, CE, CB
- Transport Package
- Gift Box / Brown Box
- Specification
- 20 Inch
- Trademark
- OEM / ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8414519200
- Production Capacity
- 100000pieces/Year
Product Description
Product details:
20 Inch Good Quality High Velocity Industrial Electric Metal Base Standing Ground Floor Fan
| Item | 20 Inch Floor Fan |
| Model Number | FE50-01 |
| Logo & Design | OEM / ODM |
| Color | As your needs |
| Power | 140W |
| Voltage | 220V~240V |
| Type | Floor |
| Material | Metal |
| Certification | CE-EMC, CE-LVD, CB, ROHS, GS |
| Wind Speed | 3 Variable speed settings: Low, Medium, High |
| Number of Blades | 3 |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Mechanical |
| Featured | Oscillation 90 degree and tilt 60 degree, Quiet operation |
| Adjustable Height | NO |
| Remote control | NO |
| Timer | NO |
| Grill | Safety line grill 550mm |
| Base | Stable base |
| Plug Type | AU, UK, EU, US or OTHER |
| Application | Commercial, Household, Hotel, Outdoor ,Factory ,Garage ,etc. |



FAQ
1. Q:Are you trading company or factory?
A:We are factory has more that 10 years experiences on manufacturing.
2.Q; Can you do the design for us?
A: Yes. We have a professional team having rich experience in design and manufacturing.
3.Q:CanI get a sample?
A:Of course,but you may need to pay shipping fee.
4.Q:What certificates your products have?
A:Most of our products have CB, CE, ETL, ROHS certificates.
5.Q:What's your delivery time?
A:OEM/ODM products will be shipped within 30-35 days
6.Q:About after-sales service?
A:General enquiries are handle within 24 hours .For anyquestion, please contact us immediately,we are going to offer our best service to you at anytimes.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Metal fan
- 20 Inch Good Quality High Velocity Industrial Electric Metal Base Standing Ground Floor Fan
Related Categories
Hot Searches
More